Posts belonging to Category Екологія



«Українська альтернатива» підтримала еко-фестиваль «Лель»

Джерело: http://www.eco-lel.org.ua

«Українська альтернатива» стала спонсором однієї з номінацій конкурсу в рамках щорічного екофестивалю «Лель».

Мета заходу – збереження та розвиток української культури і виховання любові до рідної природи. «Еко», бо екологія, як стверджують засновники –  це не напрямок, а стиль життя! Лель – так звали давньослов’янського бога кохання, який жив серед незайманої живої природи. Сучасний фестиваль поєднав такі, на перший погляд, різні речі, як наука, велопробіг,  майстер-класи та співи. Аудиторія –  молода та  активна.

Фінал фестивалю відбувся у Полтаві з 22 по 25 червня у приміщенні актового залу Полтавської аграрної академії.

 

 

Конкурс проводився у номінаціях:

– Краща естрадна пісня

– Краща авторська пісня

– Краща народна пісня

– Краща пісня серед рок-виконавців

– Кращий вірш

– Кращий весільний рушник

– Кращий виріб серед майстрів народної творчості

 

Організатори фестивалю:

–  «Рекреаційний центр Криворудський» Полтавської обласної Ради

–  Полтавське обласне радіо ОДТРК «Лтава»

– Полтавська державна аграрна академія

– Журнал «Зерно»

– Обласна газета «Село полтавське»

Коли тепло буде дешевшим?

СВЯТОСЛАВ ПАВЛЮК «Українська альтернатива», заступник Фундації ПАУСІ (м. Київ)

Джерело: http://kiev.pravda.com.ua

Зростання тарифів на тепло з року в рік стає процесом настільки постійним, що жодних думок, щодо можливого зворотного процесу, майже ні в кого не виникає.

На сьогоднішній день більшість з 30 тисяч міських котелень країни в системі комунальної теплоенергетики знаходяться в аварійному стані. Устаткування практично всіх котелень, а це понад 100 тисяч одиниць котлів, має знос понад 80%.

За даними, озвученими в грудні минулого року, на Колегії Державного Агентства з енергоефективності, втрати води та тепла у мережах щорічно зростають на 1,5-2%. Це зумовлено, за їх словами, зношеністю мереж та обладнання підприємств житлово-комунального господарства. Це при тому, що згідно з Діючою державною  програмою енергофективності, Україна взялася значно скоротити втрати тепла до 2015 року.

Загалом, про критичний стан теплозабезпечення українських міст, не говорив хіба лінивий. Здається, сказано все, що можна було сказати, але ніяких системних змін на краще не видно. Як сказав хтось зі старих мудрих американців, якщо багато говорять і невідомо про що, ідеться про гроші.

Поділ. Ви колись задумувалися, чому одна чатсина вулиці суха, а інша - мокра? Усе стане зрозуміло, якщо подивитися на це через спецприлад – тепловізор

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оскільки загалом система з усіма недоліками і втратами таки працює, це означає, що фінансові потоки в ній є. Питання –  куди вони пливуть і за чий рахунок.

Отож наведу кілька фактів пояснюючи основні пункти для технічно непідкованих.

Ефективність кожної системи опалення складається з трьох елементів: відсотку корисного вилучення тепла зі спаленного палива, рівня втрат тепла у мережах при передачі тепла від котельні до споживача та рівня втрат тепла у житлових будинках, дитсадках, школах, адмінбудівлях.

Так виглядає київська вулиця через тепловізор в холодну пору року. Світлі частини - це там, де дуже тепло. Стає зрозуміло, чому частина столичних доріг суха...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Перше – за даними Асоціації теплотехнічних компаній України, майже дві третини українських котельних мають ККД (коефіцієнт корисної дії) нижче 80%, третина – нижче 60%, а десята частина – нижче 40%.

“У середньому, Україна витрачає на третину більше палива на виробництво однієї гігакалорії теп

ла, ніж європейські країни!” – визнав у вересні 2011 року міністр Мінрегбуду Анатолій Близнюк.

Тобто, на етапі спалювання газу, 30% сировини, за яку Україна платить фактично позиченою валютою та за ціною, що втричі перевищує ціну газу в Німеччині, викидається в атмосферу. За призначенням з котелень скеровується лише 70%.

Друге – з того тепла, яке використано для нагріву теплоносія, частина втрачається на транспортування мережею підземних та наземних трубопроводів.  Нормативно, рівень тепловтрат в українських мережах закладається на рівні 13%. Фактично ж, ті міста, де втрати становлять менше 25% можна порахувати на пальцях, а цифра в 40% не є дивиною для країни.

Таким чином, з того, що вийшло з котелень, ми втрачаємо чверть при транспортуванні, отже з тих, 70 корисних відсотків на вході в будинки залишається 52,5%. Тобто, майже половина тепла втрачається, ще не потрапивши в будинки споживачів.

Усього цього ми як споживачі не бачимо, але здогадайтеся з трьох разів, хто за це платить.

Вам здається, що тепло, за яке платите шалені гроші, захищене і дійде до квартири?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Для порівняння – в сусідній з нами Польщі, норматив втрат у 1994 році був такий самий – 13%, зараз фактичний рівень становить від 3 до 4 відсотків. Тобто у процесі транспортування тепла, наші втрати вшестеро більші від найближчого сусіда ЄС.

На третьому етапі – в приміщеннях – ситуація теж невесела. Втрати тепла в житлових і адміністративних будівлях українських міст перевищують європейські рівні у 3-6 разів.

Звісно, дійде. Але дуже малий відсоток. На цій ділянці "дірявої" мережі втрата тепла на вулиці просто шалена. Труба гріє вулицю з температурою у +85 градусів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Через неутеплені стіни, погані (в тому числа і модні пластикові) вікна, дахи, підвали, вентиляції та відсутність засобів регулювання, ми втрачаємо величезну кількість тепла. Як показали енергетичні аудити дитсадків та шкіл, проведені Фундацією українсько-польської співпраці з залученням найкращих фахівців з Польщі, за умови утеплення цих будівель до рівня норм Польщі, споживання тепла, з мереж на вході в установу, зменшується на 75-77% відсотків.

Тобто, за найскромнішими оцінками, потенціал економії в будинках становить 60%.  Якщо повернутися до частки від початкової цифри, це означає, що зі 100 спалених кубометрів газу, для обігріву приміщень, українці використовують насправді 21 кубометр. Сімдесят дев’ять кубометрів українці викидають в атмосферу і допомагають льодовикам, що тануть, швидше затопити Мальдівські острови.

Нещодавня приватизація 25% акцій “Київенерго”, проведена у короткі терміни, за умовами, явно нецікавими справжнім стратегічним інвесторам, змушує звернути ще раз увагу на проблеми всього комплексу енергозабезпечення столиці.

Серед багатьох питань висловлених мас-медіа, щодо цієї оборудки, я не бачив таких, які хочеться задати очільникам міста:

1. У чому полягає потреба громади у приватизації “Київенерго” і куди підуть виручені гроші?

2. Чому приватизовуються лише генеруючи потужності, а не мережі?

3. Хто і за які гроші буде модернізувати мережі?

Як виявилося, під час приватизації, з усього нерозривного комплексу генерація – транспортування, продано лише потужності генерації. Мережі теплопостачання, з їх дірками, потребами заміни труб, залишилися на балансі міста.

Тобто підприємство, яке є фактично монопольним постачальником тепла в столиці і через яке проходять величезні фінансові потоки, на яких можна заробляти, – приватизується, а мережі, в які треба інвестувати – залишаються громаді міста.

Втрати тепла в мережах фактично оцінити може лише оператор мереж, який точно знає скільки тепла подано і скільки оплачено. Разом з тим чітко можна взнати трати теплоносія – так званий об’єм води підкачки, тобто скільки додаткового теплоносія мусить докачувати ТЕЦ в мережу, щоб компенсувати його витікання. Фактично ця цифра показує кількість окропу, який втікає з труб в землю.

За даними “Київенерго”, в цьому році об’єм підкачки становить 1612 тонн на годину теплоносія при температурі близько 100 градусів.

Якщо порахувати його по ціні води, за яку платить населення, – 17 гривень за куб, це коштує: 27 тисяч 796 гривень за годину, 665 тисяч 433,6 гривні за день, 19 мільйонів 963 тисячі 8 гривень за місяць і врешті 239 мільйонів 556 тисяч 96 гривень за рік.

Отже, майже 240 мільйонів гривень йде в землю разом з витіканням окропу.

Якщо подивитися на вулиці Києва озброєним термовізором оком – можна побачити вражаючі картини марнотратства тепла як в мережах, так і в будинках.

Так, наприклад, виглядає досить типова київська теплотраса гарячої води.

Так магістральна труба теплопостачання на Оболоні виглядає, якщо дивитися неозброєним оком

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

А це вже термофото цієї ж труби, де при мінусовій температурі на вулиці, окремі фрагменти мають температуру плюс 65-96 градусів. Світліші ділянки на фото показують вищу температуру.

А за допомогою тепловізора видно, що труба має температуру поверхні зі знаком +

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Окремі фрагменти труби на вулиці нагріті до 96 градусів тепла. Я ніколи не бачив батарей в будинках, нагрітих до такої температури, а на вулиці – будь-ласка!

Кожен знає, що безкоштовних бутербродів не буває. Отже за них завжди хтось платить.

В обороті теплової енергії задіяні 4 сторони: продавці газу, виробник теплової енергії, мешканець міста (який платить за опалення) та місто і уряд,  які розпоряджаються нашими податками для покриття всіх боргів теплогенеруючим компаніям.

Неважко здогадатися, що інтерес і продавців газу, і виробника енергії полягає в тому, щоб продати максимальну кількість газу і тепла.

За умови, коли рівень втрат при генерації та передачі тепла ніяк фактично не впливає на тариф, теплогенеруюча компанія не буде модернізувати мережі.

Фактично, чим більші втрати – тим більші прибутки, які формуються як відсоток від обороту. А субсидування урядом НАК “Нафтогаз” та дотації на опалення фактично підтримують продавців газу і підривають усякі стимули комплексних програм термомодернізації будівель.

За грамотної постановки питання, вартість 79 втрачених відсотків тепла, слід спрямувати на утеплення. Таким чином вдасться не лише надзвичайно скоротиться споживання газу в країні протягом кількох років, а й створити величезний ринок, який дасть роботу сотням тисяч будівельників.

Люк, яких на дорогах тисячі, при температурі повітря у 0 градусів - "нагрітий" до +35 за Цельсієм

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сьогодні Україна в секторі ЖКГ, за рік випалює близько 30 мільярдів кубометрів газу, з чого близько 20 мільярдів видобуває у себе.

Якщо застосувати імовірне скорочення споживання тепла внаслідок модернізації ланцюжка ЖКГ – то вийти на споживання у 15 мільярдів і покривати всі потреби своїм ресурсом, за умови домінування здорового глузду, є абсолютно реально.

Те, що Україна має найвищий рівень споживання газу в ЖКГ, одну з найвищих цін на газ в Європі, та неспроможна зрушитися з місці в енергозбереженні вже шостій рік постійного енергетичного протистояння, має єдине пояснення – ефективне лобіювання інтересів продавців газу, котрі аж ніяк не хочуть втратити половину ринку в ЖКГ.

Святослав Павлюк, «Українська альтернатива»

 

Мавпи з гранатою

РАДМІЛА КОРЖ «Українська альтернатива», журналіст, еколог

За хвилею народного гніву через закриття популярного файлообмінника, за кібер-атаками на державні сайти  суспільстов пропустило багато цікавих та важливих новин. Серед таких «дрібничок» виявилась зовсім маленька новина, яка, в принципі, дійсно не може бути цікавою борцям за інтернет-простір. А саме,  троє крадіїв, спилявши на металобрухт опору лінії електропередач, призвели до створення на Запорізькій АЕС позаштатної ситуації. Через падіння напруги було терміново відключено один реактор. (далі…)

ПРИНЦИП ПЕРЕСТОРОГИ. Дещо про здатність аналізувати від «апологета мракобісся». Частина 1.

РАДМІЛА КОРЖ          «Українська альтернатива» журналіст, еколог

Прогрес – це необхідна умова розвитку людства. Науковий прогрес – це прекрасно. Кажуть, прогрес вивів людину з печер і завів… до майже перепаскудженої планети. Не тому,  прогресивні зміни, удосконалення та відкриття погані, а тому що людство досі не навчилось користуватися  плодами свого розуму.

Реактор на Чорнобильській АЕС – це, без сумніву, чудова фізика. Але «зона довічного геморою» тепер буде прикрашати Україну ще довгі століття. Відома «панацея» від всього живого – ДДТ, дуст, яким в свій час навіть пудрились, аби блохи  не заводились та блощиці не кусали –  видатне досягнення в хімії. От тільки чогось це досягнення на сьогодні заборонене в усьому світі. Та й взагалі всілякі пестициди-гербіциди вже якось людей не радують. (далі…)

Я оголошую свій дім зоною, вільною від ГМО…

РАДМІЛА КОРЖ      “Українська альтернатива” журналіст, еколог

Це не жарт – це нормальна світова практика. Про яку, на жаль, мало знають в Україні, а деякі медіа-менеджери взагалі вважають «європейськими витребеньками» і нецікавим фактом для пересічного українця.

В принципі, рух за створення зон, вільних від генетично модифікованих організмів, має багато рівнів. Від рішення людини щодо своїх особистих позицій до політичного рішення органів місцевого самоврядування. Такими зонами можуть бути, виходячи зі світового досвіду: будинок та присадибна ділянка, навчальний заклад, заклад громадського харчування, магазини та торгівельні мережі, фермерське господарство, асоціація фермерських господарств, село, райцентр, обласний центр, район, область, національна мережа зон вільних від ГМО, транскордонний регіон, країна. (далі…)

Собаки – ніщо, імідж – все! Або як бездумний піар теж шкодить іміджу

РАДМІЛА КОРЖ "Українська альтернатива" журналіст, еколог

Нещодавно, на початку грудня, в агенції УНІАН відбулось певне дійство під назвою «Питання бойкоту ЄВРО-2012 в Європі: від знищення тварин до «справи Тимошенко».

Ну, що ж, в інформаційних агенціях багато чого цікавого проходить, але саме в цій ситуації, дивним видалось те, що найменше двоє з трьох фігурантів дійства – розумні, шановані в своїй царині люди, яким не личило б валити в купу «коней та людей», та стверджувати на догоду чи то владі, чи то певному прошарку аудиторії, помішаному на конспірологічних  теоріях, про те, що «Чемпіонат Європи по футболу – одна з найпрестижніших спортивних подій в світі. (далі…)

Безконфліктна енергетика

РАДМІЛА КОРЖ "Українська альтернатива" журналіст, еколог

Спитай сьогодні будь-кого з простих громадян України: яка одна з головних складових національної безпеки? Перше, що скажуть – безпека енергетична. В світлі останніх подій та перемовин стосовно цін на енергетичні носії, політичних поступок та реверансів, світові тенденції чим скорішого переходу на альтернативні відновлювані джерела енергії стають для України все більш і більш актуальними. Тим паче, що європейські вектори розвитку спонукають вітчизняних підприємців будувати та розбудовувати свій бізнес саме на цих засадах. (далі…)

Ukrainian President Yanukovych’s son is going to plunder national parks in off-road rally

About 200 4WDs, including that of the Ukrainian President Yanukovych’s

son Victor Yanukovych Jr. are going to have an off-road rally in
Polissya and Rivne nature reserves as well as in Shatskiy national
park in Ukraine.

According to the Deputy Head of the National Environmental Center of
Ukraine Oleksiy Vasylyuk, the route of the rally will go through three
of Ukraine’s unique nature reserves.

“Two of them – Polissya and Rivne – have the status of untouchable
reserves which means that even people on foot are not supposed to walk
there.”

Mr. Vasylyuk pointed out that photos and videos of the past trophy
raids show that “heavy cars break and uproot trees and bushes, destroy
roads, exterminate valuable flora and fauna protected by the Ukrainian
legislation and international conventions.” Besides, the season of
animal reproduction is currently under way. Many countries introduce
“months of silence” for this season.

“We learned of the rally through Internet, got in touch with its
organizers and they told us that if we try to oppose it, the Reserve
Manager and his Deputy are going to lose their jobs. We tried to find
a compromise, e.g. have a reserve employee show them the most valuable
territories where they should not go, but they stopped picking up the
phone” – a source in one of the reserves told us.

MP Viktor Yanukovych Jr. who is an active participant of the rally,
believes that race “ins not only a stage in the sport development, but
is also a way to propagate new tourist destinations unknown to the
public and make an economic contribution to the regions though which
the rally is going to go. I am sure that all the rally participants
will come back to this wonderful Polissya region and bring their
friends.”

The National Environmental Center of Ukraine got in touch with the
organizers and asked them to change the route, to go around reserve
territories. However, “apart from brutal swearing into the telephone
we heard only that nobody was going to change the route.”

The rally “UkraineTrophy2011″ is planned to be held on July 2-8, 2011,
from Ukraine’s capital Kyiv to Shatski Ozera national park along
northern border with Belarus and will pass through 3 nature reserves.

Оriginal text in Ukrainian/Оригінал статті українською